Badania wzorów przemysłowych

 

Przeprowadzenie badania wzoru przemysłowego wymaga analizy i uwzględnienia kilku ważnych zagadnień. 

Po pierwsze, przygotowując strategię badania ustalamy we współpracy z twórcą co było przedmiotem opracowania – czy mówimy o nowym kształcie całego produktu czy też projektant pracował nad  wybranym elementem, częścią postaci produktu (np. zamknięciem opakowania, uchwytem, poręczą, nowym wzorem tkaniny);

Następnie oceniamy nowy wzór pod kątem ogólnego wrażenia jakie wywołuje i czy można zasadnie twierdzić, że  różni się on od ogólnego wrażenia jakie wywołują wcześniejsze wzory udostępnione publicznie, w tym samym sektorze przemysłu czy  branży. Innymi słowy ustalamy, które wcześniejsze wzory możemy uznać za punkt odniesienia (benchmark) do naszego wzoru. 

Kolejnym krokiem jest ustalenie cech istotnych nowego wzoru i zapoznanie się z ujawnionymi wzorami zarejestrowanymi, a więc dokonujemy poszukiwań w dostępnych bazach urzędów patentowych, a także uwzględniamy wszelkie dostępne źródła w których mogą być ujawnione wzory, takie jak publikacje, social media, Internet.

W FGGH IP służymy radą, jak prowadzić badania przemysłowe. Czas i koszty związane z przeprowadzeniem badania wzoru przemysłowego pozwolą zminimalizować, jak nie zniwelować ryzyko unieważnienia wzoru. Tym samym poniesiony koszt badania jest niewspółmierny do czasu i kosztów związanych z późniejszym  udziałem w postępowaniu o unieważnienie wzoru bądź postępowaniem sądowym o naruszenie wzoru.  

Badania wzorów przemysłowych – jak wygląda proces?

Pytanie o to czy przeprowadzać badanie wzorów przemysłowych jest pytaniem zasadniczym, jakie należy sobie zadać w kontekście nie tylko oceny potencjalnych przeszkód w uzyskaniu prawa z rejestracji, ale także, a może przede wszystkim w kontekście utrzymania tego prawa w razie sporu i podważania przesłanki nowości czy  też indywidualnego charakteru designu. 

Proces badania wzoru przemysłowego rozpoczyna się od przeszukania dostępnych  baz danych, w których zarejestrowane są wzory krajowe (UPRP), wspólnotowe (EUIPO) i międzynarodowe (WIPO). Przy czym należy pamiętać, że bazy wzorów przemysłowych prowadzone przez urzędy patentowe zawierają wyłącznie informacje o zarejestrowanych wzorach, podczas gdy w badaniu należy uwzględnić również wzory, które nie zostały zarejestrowane, ale są  ujawnione,   publicznie dostępne, gdyż  ma to wpływ  na ocenę przesłanki  nowości wzoru.

Kluczowe jest określenie czy na dzień zgłoszenia wzoru przemysłowego jest on nowy w skali światowej, czy też czy zorientowany użytkownik mógł się już zapoznać z danym  designem. Jest to istotne, gdyż wcześniej ujawnione, a nie zarejestrowane wzory przemysłowe korzystają z ochrony przez trzy lata od daty ich ujawnienia.  W tym przypadku ważnym jest także przeszukanie social mediów, Internetu oraz znajomość wzornictwa w danej branży.

Następnie analizie poddaje się przesłankę indywidualnego charakteru nowo zaprojektowanego wzoru, a więc na tym etapie oceniamy czy twórca w ramach swobody twórczej zaprojektował i zaproponował oryginalne ujęcie postaci wytworu, czy to w zakresie wyglądu całego produktu czy też jego części.  

Należy też mieć na uwadze, że wzory przemysłowe mogą być także chronione jako utwór w rozumieniu prawa autorskiego, dlatego też na etapie badania wzornictwa ważna jest współpraca z twórcą i znajomość wzornictwa w danej branży. 

Cały proces badania wzorów wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu prawa własności przemysłowej oraz dostępu do specjalistycznych narzędzi badawczych. Przeprowadzenie badania designu pozwala zminimalizować ryzyko unieważnienia wzoru czy też przegrania sporu, co czyni je  niezbędnym etapem w zapewnieniu skutecznej ochrony oryginalnych designów. 


FGGH IP
Concept Tower
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
contact@fgghip.com
W celu umówienia się na spotkanie prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy.