Nieuczciwa konkurencja
Posiadanie znaku towarowego, patentu, wzoru przemysłowego, wzoru użytkowego czy praw autorskich daje wiele przywilejów, generuje także sporo zagrożeń związanych z ich nieuprawnionym wykorzystaniem przez nieuczciwych konkurentów.
Mieliśmy okazję prowadzić wiele spraw, w których osoby trzecie podejmowały nieuczciwe działania związane przykładowo z oferowaniem produktów identycznych lub podobnych do tych, które chronione są prawami naszych klientów.
Oferujemy kompleksowe doradztwo w zakresie rozpoznania nieuczciwego działania, ustalenia, czy dochodzi do naruszenia praw klienta, a jeśli tak – identyfikacji konkretnych praw i wskazania możliwych strategii przeciwdziałania nieuczciwym praktykom konkurentów.
Omawiamy szanse i ryzyka proponowanych działań. Współpracujemy również z kancelariami z całego świata w przypadkach, w których nieuczciwe praktyki wykraczają poza granice Polski.
Nieuczciwa konkurencja – jak z nią postępować i walczyć zgodnie z prawem?
Wiemy, że do zwalczania czynów nieuczciwej konkurencji kluczowe znaczenie mają dobrze chronione przez przedsiębiorców prawa wyłączne. Choć nawet w przypadku ich posiadania, działania konkurentów potrafią wkraczać w zakres wyłączności chroniony tymi prawami. Nasze doświadczenie w prowadzeniu spraw z zakresu nieuczciwej konkurencji pozwala na wykorzystanie całego wachlarza możliwości prawnych, aby skutecznie ukrócić takie nieuczciwe praktyki.
Prowadzimy postępowania przedprocesowe, jak też stricte procesowe przed sądami w każdej instancji. Uczestniczymy w negocjacjach, mediacjach, a w razie wyczerpania dróg pozasądowych – przygotowujemy klienta do procesu sądowego i prowadzimy w jego imieniu postępowanie, we wszystkich instancjach.
W przypadku sporów transgranicznych współpracujemy z gronem zaufanych prawników i rzeczników patentowych na całym świecie, zapewniając spójne i kompleksowe wsparcie, aż do wyeliminowania bezprawnej praktyki konkurenta.
W FGGH IP wiemy, jak ważne jest szybkie, skuteczne i optymalne kosztowo działanie w przypadku pojawienia się na rynku nieuczciwego konkurenta. Reprezentujemy podejście: zero tolerancji dla nieuczciwości. Środki i instrumenty działania dobieramy indywidualnie do potrzeb każdego klienta.
Bezprawne użycie znaku towarowego przez nieuczciwego konkurenta – co zrobić w takiej sytuacji?
W przypadku bezprawnego użycia znaku towarowego przez nieuczciwą konkurencję, przedsiębiorca ma do dyspozycji kilka kroków prawnych, które mogą pomóc w ochronie jego interesów. Pierwszym krokiem powinno być zebranie dowodów naruszenia, takich jak oferty sprzedaży nielegalnych produktów, użyte przez konkurenta materiały reklamowe przedstawiające podrobiony znak, faktury potwierdzające sprzedaż rzeczywistych egzemplarzy, jak też oświadczenia innych przedsiębiorców, które potwierdzają, że doszło do bezprawnego korzystania z chronionego znaku towarowego. Materiały dowodowe muszą spełniać wymogi określone przepisami.
Następnie warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie własności intelektualnej, który pomoże ocenić siłę dowodów oraz doradzi, jakie działania prawne będą w danym przypadku najskuteczniejsze. Możliwe jest podjęcie szeregu działań w ramach postępowania cywilnego, w szczególności wniesienie pozwu np. z żądaniem zaprzestania naruszeń, usunięcia skutków naruszenia, a także zapłaty odszkodowania za poniesione szkody. .
W niektórych przypadkach możliwe jest także wystąpienie z wnioskiem o zabezpieczenie przyszłych roszczeń, czy dowodów także na etapie przedsądowym, co może zapobiec dalszemu naruszaniu praw. Przepisy dają również możliwość żądania w sądzie od naruszyciela udzielenia informacji dotyczących skali naruszenia, po to, żeby móc dobrze przygotować się do procesu. Ponadto, w niektórych przypadkach warto rozważyć złożenie w Urzędzie Patentowym wniosku o unieważnienie znaku towarowego, gdy uzyskane prawo nie powinno nigdy zostać zarejestrowane, bo naruszało wcześniejsze prawa innego przedsiębiorcy lub chroni oznaczenie, które powinno być powszechnie dostępne, bo np. jest oznaczeniem opisowym dla danego towaru czy usługi.. .
Kluczowe jest szybkie działanie, aby zminimalizować negatywne skutki praktyk związanych z nieuczciwą konkurencją. Warto także monitorować rynek w celu wczesnego wykrywania podobnych przypadków, co pozwala na efektywną ochronę znaków towarowych w przyszłości.
Prawa autorskie – w jaki sposób pomagają chronić własność intelektualną?
Prawa autorskie odgrywają kluczową rolę w ochronie własności intelektualnej, zapewniając twórcom prawo do decydowania o sposobach wykorzystywania ich dzieł. Dzięki temu twórcy, tacy jak pisarze, muzycy, graficy, artyści czy programiści, mogą czerpać korzyści finansowe z wyników swojej pracy oraz kontrolować, kto i w jaki sposób korzysta z ich twórczości, a w szczególności czy takie korzystanie ma miejsce za ich zgodą.
Wykorzystanie praw autorskich umożliwia właścicielom praw autorskichdochodzenie swoich roszczeń w przypadku naruszeń, takich jak nieuprawnione kopiowanie, rozpowszechnianie lub modyfikowanie ich utworów, a także ich wykorzystywanie poza zakresem ustalonym np. w umowie licencyjnej. Prawo autorskie chroni z każdy przejaw twórczy danej działalności człowieka, a to znaczy, że każdy przejaw twórczej działalności – od literatury, przez muzykę, wzornictwo przemysłowe, po oprogramowanie komputerowe – jest objęty ochroną.
Dzięki posiadaniu praw autorskich twórcy mogą także udzielać licencji na korzystanie ze swoich dzieł, co pozwala im na legalne i kontrolowane udostępnianie utworów innym podmiotom, jak też czerpanie zysków z posiadanych praw, z zachowaniem pełni praw do swoich dzieł. Z tego względu prawidłowe zarządzanie i egzekwowanie praw autorskich stanowi fundament działalności wielu branż kreatywnych, a także sprzyja rozwojowi innowacji i rozwojowi przedsiębiorcy. Niebagatalne znaczenie ma równie rozwijanie własnej marki, dzięki posiadanemu portfolio utworów o cennym, twórczym charakterze. .
Wykorzystanie praw autorskich stanowi kluczowy mechanizm ochrony własności intelektualnej, umożliwiając twórcom nie tylko obronę ich dzieł, ale także pełne korzystanie z potencjału rynkowego, jaki niesie ze sobą ich twórczość.