Patent jednolity i Jednolity Sąd Patentowy
1 czerwca 2023 roku zaczął obowiązywać patent europejski o jednolitym skutku, nazywany również patentem jednolitym oraz swoje działanie rozpoczął Jednolity Sąd Patentowy (UPC) – nowa międzynarodowa instytucja powołana do orzekania w sprawach sporów patentowych.
Czym jest nowy system patentu jednolitego?
Procedura zgłoszeniowa przed Europejskim Urzędem Patentowym (EPO) pozostaje niezmienna, oznacza to, że etap postępowania zgłoszeniowego wygląda identycznie jak w przypadku standardowej procedury przed EPO. Różnica pojawia się w momencie publikacji o udzielonym patencie w Biuletynie EPO. Od tego czasu, w terminie miesiąca należy wnieść opłaty oraz dopełnić wszelkich formalności (w tym złożenie wniosku oraz dostarczenie tłumaczenia opisu patentowego). W przeciwieństwie zatem do trzymiesięcznego terminu na walidację, okres ten jest trzykrotnie krótszy, o czym bezwzględnie muszą pamiętać Zgłaszający.
Ochrona patentem jednolitym może okazać się bardzo interesującym narzędziem dla tych podmiotów, których działalność wykracza poza granice Polski. Aktualnie w systemie UPC uczestniczy 18 państw członkowskich Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowenia, Szwecja, w tym od 1 stycznia 2024 roku – Rumunia). Polska nie jest częścią nowego systemu, nie oznacza to jednak, że polskie podmioty (mali i średni przedsiębiorcy, duże koncerny, instytuty czy uczelnie wyższe) nie mogą korzystać z dobrodziejstw tego rozwiązania.
W dalszym ciągu, uzyskany patent EP można walidować w 21 krajach, jednocześnie decydując się na jednolity skutek w 18 wskazanych powyżej państwach. Oznacza to, że z nowego systemu korzystać można równolegle do standardowego systemu walidacji (tj. uznawania ważności patentu EP na danym terytorium).
Na czym polega różnica między dwoma systemami?
Najprościej rzecz ujmując różnica polega na tym, że w przypadku patentu jednolitego, jurysdykcję odpowiedzialną za taki patent w całości przejmuje Jednolity Sąd Patentowy, czyli zlokalizowana w kilkunastu oddziałach regionalnych i kilku oddziałach centralnych instytucja międzynarodowego sądu, którego głównym zadaniem jest orzekanie w sprawach ważności patentów jednolitych oraz w sprawach naruszenia patentów o jednolitym skutku.
Polski podmiot, który dokonał zgłoszenia w EPO i w stosownym czasie złożył wniosek o jednolity skutek dla swojego patentu udzielonego przez Europejski Urząd Patentowy, może w sytuacji, w której dojdzie do naruszenia jego prawa lub próby jego unieważnienia na terytorium, które objęte jest systemem patentu jednolitego, procedować przed Jednolitym Sądem Patentowym w jednym z oddziałów.
Przez okres 7 lat (który może zostać przedłużony o kolejne 7 lat, od daty rozpoczęcia w 2023 roku) każdy Zgłaszający może wyłączyć swoje zgłoszenie spod jurysdykcji Jednolitego Sądu Patentowego. Nowy system zakłada bowiem, że z automatu każdy patent (niezależnie od skutku) będzie procedowany przed Jednolitym Sądem Patentowym. Aby pozostawić patent do procedowania przed lokalnymi organami (krajowe sądy i urzędy patentowe), konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, tzw. Opt-Out.
W czym możemy Ci pomóc w zakresie patentu jednolitego?
W FGGH IP posiadamy profesjonalnych pełnomocników wpisanych na listę i uprawnionych do reprezentowania klientów przed Jednolitym Sądem Patentowym. Postępowania te mogą dotyczyć unieważnienia patentu, jego naruszenia czy też spraw związanych z Dodatkowym Prawem Ochronnym (SPC).
W sprawach związanych z patentem jednolitym i Jednolitym Sądem Patentowym oferujemy:
– składanie wniosków Opt-Out wyłączających zarówno opublikowane zgłoszenia EP, jak i udzielone już patenty spod jurysdykcji nowego sądu UPC;
– składanie wniosków o jednolity skutek przed EPO po publikacji patentów europejskich;
– reprezentowanie klientów przed Jednolitym Sądem Patentowym zarówno po stronie podmiotów wszczynających postępowanie, jak i podmiotów pozywanych przed centralnymi bądź lokalnymi oddziałami UPC;
– doradztwo i szkolenia w zakresie optymalnego zarządzania portfolio patentowym.
W ramach kompleksowej obsługi dobieramy odpowiednie narzędzia do zarządzania portfelem patentowym naszych klientów, w tym między innymi wybór jednolitego skutku zamiast przeprowadzania osobnych 18 walidacji krajowych. Zawsze patrzymy na sprawę z punktu widzenia klienta. Także na aspekty finansowe, dlatego doradzamy strategie procesowe korzystne pod tym względem – oszczędność na tym etapie może jednak sporo kosztować w przypadku zainicjowania centralnego sporu. O tym, gdzie na uprawnionego czyhają ewentualne pułapki i jak ich uniknąć, możesz się dowiedzieć poprzez kontakt z naszymi ekspertami.