Europejska Organizacja Patentowa zrzesza obecnie 39 państw członkowskich, w tym 27 z UE, jedno państwo rozszerzenia – Bośnię i Hercegowinę (BA) oraz cztery państwa walidacji: Maroko (MA), Republika Mołdawii (MD), Tunezja (TN), Kambodża (KH).
Składając pojedynczy wniosek o patent europejski, można uzyskać docelową ochronę w 44 krajach.
Gruzja (GE) dołączy do rodziny państw walidacyjnych 15 stycznia 2024 r., stając się 45 krajem, w którym będzie można chronić przyznane patenty europejskie.
Systemy rozszerzenia i walidacji funkcjonują podobnie do systemu wyznaczania państw członkowskich pod względem okresów uiszczania opłat. Ponadto, europejskie zgłoszenie patentowe będzie miało taki sam skutek jak zwykłe zgłoszenie krajowe, a jeśli EPO przyzna patent, będzie korzystał z zasadniczo takiej samej ochrony. Szczegółowe regulacje w tym zakresie każde umawiające się państwo negocjuje z EPO, więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.epo.org/en/applying/international/request-extension-validation .
Dokonując zgłoszenia europejskiego lub zgłoszenia PCT, które następnie będzie rozszerzane regionalnie, wchodząc w fazę Euro-PCT, zgłaszający wybiera, czy chce dokonać wyznaczenia krajów z listy państw obecnych jako kraje rozszerzenia czy walidacji, zaznaczając odpowiednie pola na formularzu wniosku o udzielenie patentu (odpowiednio na formularzu EPO 1001 lub EPO 1200).
Państwa członkowskie konwencji o Patencie Europejskim (EPC) są wyznaczane domyślnie, a zryczałtowana opłata za wyznaczenie jest uiszczana zgodnie z zasadą 39 EPC w ciągu sześciu miesięcy od daty, w której Europejski Biuletyn Patentowy dokonał wzmianki o publikacji Europejskiego Raportu z Poszukiwań. Osobne opłaty za kraj rozszerzenia lub walidacji wnosi się w tym samym terminie. W przypadku zgłoszeń Euro-PCT opłata za kraje wyznaczenia/rozszerzenia/walidacji należna jest w terminie wymaganym do dokonania czynności związanych z wejściem w fazę europejską zgłoszenia PCT.
O rozszerzenie lub walidację można wnioskować w przypadku zgłoszenia
patentowego złożonego po dacie przystąpienia danego kraju do systemu. W przypadku zgłoszeń PCT, takiego wyznaczenia krajów rozszerzenia czy walidacji można dokonać na etapie fazy Euro-PCT tylko dla krajów, które na etapie postępowania międzynarodowego nie zostały wykluczone.
Daty przystąpienia poszczególnych krajów do systemu rozszerzenia/walidacji są następujące: rozszerzenie na Bośnię i Hercegowinę (obowiązuje od grudnia 2004 r.), walidacja jest dostępna w Maroku od 1 marca 2015 r., Republice Mołdawii (od 1 listopada 2015 r.), Tunezji (od 1 grudnia 2017 r.), Kambodży (od 1 marca 2018 r.), Gruzji ( od 15 stycznia 2024 r).
Odpowiadając na tytułowe pytanie, czy można uzyskać patent europejski w Gruzji?
TAK, można uzyskać ochronę patentu europejskiego w Gruzji dla zgłoszeń europejskich lub zgłoszeń PCT dokonanych 15 stycznia 2024 r. lub później, jeśli w toku zgłoszenia wyznaczy się Gruzję jako kraj ochrony.
Liczba krajów rozważających przystąpienie do systemu rozszerzenia/walidacji patentów europejskich rośnie. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej EPO (https://www.epo.org/en/news-events/news/epo-and-jordan-launch-negotiations-validation-agreement ) w 2019 roku negocjacje w sprawie udziału w procesie walidacji rozpoczęła Jordania.
System rozszerzenia/walidacji w kontekście niniejszej publikacji dotyczy możliwości ubiegania się o ochronę patentową wynalazku europejskiego na etapie jego zgłoszenia. Natomiast po udzieleniu przez EPO patentu przeprowadza się procedurę uznania ważności udzielonego patentu europejskiego, zwanego także walidacją.
Warunki, na jakich uznaje się ważność udzielonego patentu europejskiego, regulowane są przez każde państwo członkowskie oraz kraje rozszerzenia i walidacji. Generalnie, dla obowiązywania ochrony udzielonego prawa zazwyczaj konieczne jest złożenie wniosku, uiszczenie opłat za ochronę, a czasem także złożenie tłumaczenia całego opisu wynalazku lub zastrzeżeń na język danego kraju.
Jeśli są Państwo zainteresowani usługami rzecznika patentowego w zakresie uzyskania patentu europejskiego lub jego walidacji zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią, e-mail: contact@fgghip.com.
Iwona Płodzich-Hennig, rzecznik patentowy