Czym jest ESG? To pojęcie (ESG Environmental, Social, Governance) oznacza zintegrowane podejście do analizy i oceny przedsiębiorstw z uwzględnieniem perspektywy: środowiskowej, społecznej i zarządczej (ład korporacyjny). Służy zrozumieniu tego, jak dana firma wpływa na swoje otoczenie i jakie wartości kierują jej działaniami.
Uwzględnienie czynników ESG w strategii biznesowej potwierdza odpowiedzialność i dojrzałość organizacji oraz daje możliwość szerszego spojrzenia na działalność firmy, jej procesy, produkty i usługi, a także wykorzystanie nisz i luk, których konkurencja jeszcze nie dostrzegła.
Tym samym w kompleksowym podejściu do kwestii ESG nie powinno zabraknąć odniesienia do własności intelektualnej firmy.
Strategia IP – ESG – kluczowe kwestie
Polityka danego przedsiębiorstwa w zakresie własności intelektualnej jest co do zasady dostosowywana do konkretnej strategii organizacji w zakresie ESG. Niemniej jednak warto rozważyć następujące aspekty:
1.Znaki towarowe:
– stanowią skuteczne narzędzie w budowaniu rozpoznawalności, relacji i pozycji firmy na rynku, dlatego też organizacje powinny zadbać o odpowiedni zakres ochrony znaków towarowych w odniesieniu do działalności związanej z ESG. Jest to szczególnie ważne w kontekście strategii ESG, mającej na celu podnoszenie wartości firmy. Organizacje powinny również zadbać o to aby zarówno zasięg jak i zakres ochrony znaku towarowego prawidłowo odzwierciedlał sposoby ich wykorzystania.
– nie mogą wprowadzać w błąd ani mieć mylącego charakteru: ważne jest więc upewnienie się, że znaki towarowe i oznaczenia firmy, nie zawierają nieprawdziwych informacji o środowisku lub zrównoważonym rozwoju. Wprowadzające w błąd lub mylące oznaczenia nie tylko podważają zaufanie konsumentów, ale także stwarzają ryzyko poniesienia konsekwencji prawnych.
2. Dbałość o ochronę technologii związanych z ESG: innowacja jest kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarczego i postępu społecznego. Brak praw patentowych i prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej nie przyczynia się rozwiązywania problemów środowiskowych i społecznych. Dlatego ważne jest, aby organizacje chroniły swoje inwestycje w „zielone” technologie lub inne technologie stanowiące część ich strategii ESG, poprzez uzyskiwanie patentów na ich kluczowe wynalazki.
3. Przestrzeganie prawa własności intelektualnej: przestrzeganie praw własności intelektualnej może pomóc w ograniczeniu ryzyka związanego z naruszeniem własności intelektualnej, takim jak naśladowanie produktu, ujawnienie tajemnic handlowych bądź inne nieuprawnione wykorzystywanie praw własności intelektualnej. Zarzut naruszenia praw osób trzecich może zaszkodzić reputacji organizacji i jej wynikom finansowym, a także, bardziej ogólnie, środowisku lub społeczeństwu. Na przykład podrabiane produkty, zwykle wytwarzane w warunkach wyzysku lub trudnych warunków pracy, mogą być mniej bezpieczne niż produkty oryginalne. Nieuprawnione wykorzystanie aktywów własności intelektualnej może również prowadzić do mniejszej innowacyjności i wolniejszego postępu w stawianiu czoła wyzwaniom środowiskowym i społecznym.
Organizacje powinny rozważyć także, w jaki sposób najlepiej wdrożyć swoje zasoby własności intelektualnej, aby osiągnąć swoje cele w zakresie ESG, w tym poprzez udzielenie licencji na korzystanie ze swojej własności intelektualnej osobom trzecim. Przykładowo, organizacje mogą rozważyć udostępnienie części swojej własności intelektualnej na zasadzie open source, ułatwiając w ten sposób współpracę. Jest to podejście, które nabrało znaczenia zwłaszcza w odniesieniu do działań na rzecz zmiany klimatu.
4. Przestrzeganie praw własności intelektualnej osób trzecich
Oprócz ochrony swoich praw własności intelektualnej w kontekście oferty ESG, organizacje powinny również upewnić się, że nie naruszają własności intelektualnej osób trzecich. Roszczenia dotyczące naruszenia mogą skutkować znaczną odpowiedzialnością finansową i utratą reputacji. Prawidłowy sposób zarządzania własnością intelektualną pozwoli ograniczyć ryzyka naruszeń i uniknięciu sporów sądowych.
Organizacje mogą rozważyć podjęcie proaktywnych działań, aby dostosować swoje praktyki dotyczące własności intelektualnej do celów ESG.
Działania, które warto podjąć już teraz:
- Audyty własności intelektualnej: organizacje powinny przeprowadzać regularne audyty praw własności intelektualnej, aby szacować wartość swoich aktywów własności intelektualnej i zidentyfikować ścieżki innowacji zgodne z celami ESG.
- Zasady dotyczące uzyskiwania i utrzymywania w mocy praw własności intelektualnej: organizacje powinny opracować a następnie aktualizować swoje zasady (politykę) dotyczące własności intelektualnej, aby zapewnić zgodność z szerszą strategią ESG oraz zapewnić skuteczną ochronę technologii związanej z ESG.
- Raportowanie na temat praktyk związanych z własnością intelektualną: organizacje mogą ulepszyć swoje raporty ESG, włączając informacje o swoich praktykach w zakresie własności intelektualnej. Może to obejmować ujawnienie szczegółów dotyczących ich polityk i procedur dotyczących własności intelektualnej, wartości ich aktywów własności intelektualnej oraz działań podejmowanych w celu ochrony i egzekwowania ich praw własności intelektualnej. Takie raportowanie świadczy o zaangażowaniu w lepsze zarządzanie, innowacje i odpowiedzialne praktyki biznesowe.
Podsumowując, przemyślane strategie w zakresie własności intelektualnej (IP) mają kluczowe znaczenie dla ochrony innowacji, zwiększania wartości marki, ograniczania ryzyka biznesowego, promowania współpracy i tworzenia wartości społecznej. W związku z powyższym, organizacje powinny priorytetowo traktować i uwzględniać zarządzanie własnością intelektualną, która powinna być zgodna i wspierać cele środowiskowe, społeczne i ład korporacyjny ( ESG ) w organizacji.
Alicja Kicińska-Fujawa, radca prawny, rzecznik patentowy