Ochrona logo

 

Logo stanowi istotną część identyfikacji marki. To kluczowe narzędzie budowania brandu każdej firmy.  Dobrze zaprojektowane logo szybko staje się wizytówką firmy, którą rozpoznają klienci. Jest to wartościowy element wyróżniający przedsiębiorcę na konkurencyjnym rynku. 

W związku z powyższym, zapewnienie ochrony logo poprzez jego rejestrację jako znaku towarowego powinno stanowić ważny punkt w strategii budowania identyfikacji marki.

Przed rejestracją znaku warto także zweryfikować czy dany znak towarowy nie został  już zarejestrowany przez innego przedsiębiorcę. W tym celu przeprowadza się badanie zdolności rejestrowej  znaku. Przeprowadzenie takiego badania  pozwala uniknąć konfliktów prawnych i potencjalnych roszczeń osób trzecich. 

Jeżeli po przeprowadzeniu badania okaże się, że nasze logo może zostać zarejestrowane, następnym krokiem będzie wybór ścieżki ochrony. Logo możemy bowiem zarejestrować  Urzędzie  Patentowym RP, jako znak towarowy Unii Europejskiej w EUIPO co daje nam jednoczesną ochronę  w państwach członkowskich UE, bądź w trybie międzynarodowym w WIPO, wybierając ochronę w jednym ze 193 państw członkowskich. 

Proces rejestracji znaku towarowego obejmuje: złożenie wniosku, wniesienie  opłat urzędowych, weryfikację przez ekspertów urzędu przesłanek rejestracji. Po pozytywnym zakończeniu postępowania zgłoszeniowego, logo zostaje zarejestrowane jako znak towarowy.

Właściciel tym samym uzyskuje  ochronę prawną na 10 lat z możliwością dalszego przedłużania ochrony na kolejne 10-letnie okresy. Posiadanie prawa wyłącznego pozwala na zakazywanie innym, nieuprawnionym podmiotom posługiwania się naszym logo, a jeśli dojdzie do naruszenia prawa można żądać zaniechania naruszania prawa oraz odszkodowania. 

Rejestracja logo jako  znaku towarowego w Polsce, państwach członkowskich  Unii Europejskiej oraz na rynkach międzynarodowych

Proces rejestracji logo jako znaku towarowego warto rozpocząć od opracowania strategii ochrony mając na uwadze rynki na których planujemy wprowadzać do obrotu towary lub usługi opatrzone naszym logo. 

Możemy zacząć od zarejestrowania logo w Polsce oraz uzyskać ochronę rynku europejskiego poprzez rejestrację znaku towarowego Unii Europejskiej. Jeśli nawiązaliśmy kontakty handlowe poza  Unią  Europejską, czy też planujemy udział w międzynarodowych wydarzeniach możemy ubiegać się o ochronę logo korzystając z systemu międzynarodowego. 

Bez względu na wybraną  ścieżkę ochrony, w naszej kancelarii pomagamy zarejestrować logo w każdym trybie: krajowym, regionalnym czy też międzynarodowym.

Współpracujący z nami klienci otrzymują wsparcie na każdy etapie, zaczynając od przygotowania wniosku, procedurę zgłoszeniową, sprzeciwową, aż po finalną rejestrację i utrzymywanie ochrony. 

Po złożeniu wniosku o rejestrację eksperci  weryfikują  spełnienie wymogów formalnych podania (wskazanie wszystkich wymaganych danych, wniesienie opłat, złożenie odpowiednich dokumentów). Kolejnym etapem jest badanie merytoryczne, podczas którego oceniane są  ustawowe przesłanki zdolności rejestrowej zgłoszonego znaku towarowego w postaci logo (np. brak opisowości). Jeśli nie wystąpią żadne przeszkody, nasz znak towarowy w postaci logo zostaje opublikowany  w biuletynie urzędowym do celów sprzeciwowych.  

Po upływie okresu sprzeciwowego urząd wydaje  decyzję o rejestracji logo jako znaku towarowego. Rejestracja zapewnia pełną ochronę logotypu i zapewnia  firmie wyłączność na jego używanie w odniesieniu do określonych towarów i/lub usług. 

Jak skutecznie chronić swoje logo przed naruszeniami?

Skuteczna ochrona logotypu przed naruszeniami wymaga podjęcia  odpowiednich działań prawnych. 

Po zarejestrowaniu logo jako znaku towarowego ważne jest regularne monitorowanie rynku i social mediów, Internetu, platform sprzedażowych, jak też nowych zgłoszeń znaków towarowych aby móc szybko reagować  i zwalczać  potencjalne naruszenia. 

W przypadkach naruszeń logo  przygotowujemy   listy ostrzegawcze oraz pisma procesowe. 

Prowadzimy  postępowania sporne, sądowe tak aby zapewnić ochronę przed naruszeniami. 

Skuteczna ochrona logotypu jest możliwa dzięki profesjonalnemu wsparciu i doświadczeniu.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej wiedzy oraz do współpracy w zakresie   uzyskiwania oraz egzekwowania praw z rejestracji  znaku towarowego, jak też zapewnienia bezpieczeństwa prawnego marki. 

 

FGGH IP
Concept Tower
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
contact@fgghip.com
W celu umówienia się na spotkanie prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy.