Prawa autorskie majątkowe

 

Ochrona prawnoautorska do utworów przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności. Oznacza to, że utwory na gruncie prawa polskiego chronione są na mocy ustawy.  Przedmiotem prawa autorskiego są utwory o indywidualnym charakterze będące  przejawem twórczej działalności człowieka. . 

Ustawodawca przyjął, że ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia utworu. Nie są natomiast objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne. Pewne rodzaje utworów, przykładowo  utwory wzornictwa przemysłowego mogą korzystać z kumulatywnej ochrony i być chronione także jako wzór przemysłowy.  

W kancelarii FGGH IP pomagamy w prawidłowy sposób i skutecznie zabezpieczyć prawa majątkowe do utworów, po to by ich twórcy mieli możliwość czerpania korzyści finansowych ze swojej pracy twórczej.

Natomiast w przypadku naruszeń majątkowych praw autorskich należących do naszych klientów, zapewniamy kompleksowe wsparcie prawne, w tym reprezentację w postępowaniu sądowym. Dochodzenie praw w sądzie pozwala twórcom na odzyskanie należnych korzyści za nieuprawnione korzystanie z utworu.

Nasi eksperci posiadają bogate doświadczenie w zakresie ochrony autorskich praw majątkowych i są gotowi, by zaoferować Państwu profesjonalne wsparcie. Doradzamy twórcom i podejmujemy niezbędne działania prawne w celu zapewnienia  prawidłowej ochrony ich dorobku twórczego  przed  naruszeniami  Zapraszamy Państwa do kontaktu w celu omówienia szczegółów współpracy.

Czym są pola eksploatacji utworu? 

Pola eksploatacji to innymi słowy sposoby korzystania z utworu. Zawarty w ustawie katalog pól eksploatacji ma charakter otwarty. Świadczy o tym użyty przez ustawodawcę zwrot „w szczególności”. Przyjęcie takiego rozwiązania pozwala na kształtowanie w praktyce nowych pól eksploatacji, które  powstają w miarę rozwoju technologicznego. Przykładem jest chmura obliczeniowa stanowiąca  rodzaj usługi sieciowej.

Pola eksploatacji stanowią także ważny element umowy dotyczącej przeniesienia autorskich praw majątkowych lub korzystania z autorskich praw majątkowych. W przypadku gdy umowa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje odrębne wynagrodzenie za korzystanie z utworu na każdym odrębnym polu eksploatacji.

Odrębnymi polami eksploatacji są przykładowo:

  • wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
  • wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy;
  • publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.

W kancelarii FGGH IP z pełnym zaangażowaniem dbamy o ochronę autorskich praw majątkowych  i dbamy o to żeby strony umowy  prawidłowo określiły przedmiot umowy przenoszącej prawa autorskie majątkowe do utworów lub umowy licencyjnej, eksploatacji oraz zasięg terytorialny i czasowy w przypadku  korzystania z utworu. 

Komercjalizacja utworów chronionych autorskim prawem majątkowym 

Pod pojęciem komercjalizacji własności intelektualnej rozumie się proces przekształcania twórczości lub przedmiotów objętych ochroną własności przemysłowej, np.  wynalazków, wzorów użytkowych, know-how, czy też wyników prac badawczo-rozwojowych w wartość gospodarczą poprzez ich wykorzystanie w celu uzyskiwania zysków lub innych korzyści komercyjnych.

Innymi słowy, komercjalizacja to motywowany osiąganiem zysków proces, w którym efekty działalności twórczej  mają stać się w  zamierzeniu przedmiotem obrotu rynkowego.

 Jakie są sposoby komercjalizacji utworów?

  • Licencjonowanie stanowi najczęściej stosowaną formę upoważnienia do korzystania z utworów 
  • twórca lub firma posiadająca utwory może udzielić licencji innym podmiotom na wykorzystywanie swojej własności intelektualnej w zamian za opłatę licencyjną. 

Dzięki temu twórcy mogą maksymalnie wykorzystać potencjał swojego dzieła oraz czerpać korzyści z udzielonej licencji. Przez udzielanie licencji twórca lub firma umożliwia korzystanie z jej  utworów, innowacji lub technologii w celu wytwarzania i sprzedaży produktów lub świadczenia usług.

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres wsparcia procesu komercjalizacji utworów chronionych autorskim prawem majątkowym. Doradzamy i prowadzimy negocjacje zarówno po stronie twórców zbywających jaki podmiotów zainteresowanych nabyciem majątkowych praw autorskich, zapewniając bezpieczeństwo naszych klientów. W zespole kancelarii FGGH IP są radcowie prawni i rzecznicy patentowi, których bogate doświadczenie w zakresie komercjalizacji utworów przekłada się na zaproponowanie skutecznych rozwiązań prawnych w zakresie komercjalizacji utworów. Zapraszamy Państwa do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy znaleźć optymalne rozstrzygnięcie, które będzie dopasowane do Państwa potrzeb.

Jak udzielić licencji ?

Umowa licencyjna jest najczęściej stosowaną formą upoważnienia do korzystania z majątkowych praw autorskich przysługujących chronionemu utworowi. .  Strony podczas negocjacji postanowień umowy licencyjnej precyzyjnie określają pola eksploatacji oraz warunki ponoszenia opłat licencyjnych. 

Eksperci kancelarii FGGH IP specjalizują się w kompleksowym wsparciu twórców lub podmiotów  posiadających utwory chronione prawem autorskim oraz uczestniczą w prowadzeniu całego procesu zawierania umów,  począwszy od  negocjacji warunków, na jakich których twórcy zdecydują się przekazać prawa do korzystania z ich dzieł, po zakres korzystania z licencji.

FGGH IP
Concept Tower
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
contact@fgghip.com
W celu umówienia się na spotkanie prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy.